Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Porębie

MPWiK Sp. z o.o. Poręba

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Czy wiesz o tym, że zaledwie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% stanowi woda pitna odnawialna dzięki odpadom? W związku z wyraźnym deficytem wody na świecie bycie eko to nie moda czy chwilowy trend, ale konieczność. Wbrew pozorom taka postawa wcale nie musi się wiązać z radykalną zmianą swojego stylu życia. Proste zasady można naturalnie wprowadzić do swojej codzienności.

Jak oszczędzać wodę?

Wodę można oszczędzać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować ile wody zużywamy w łazience, kuchni, pralni (lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się pralka) oraz na zewnątrz. Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce.

Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

 

  1. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów. Do płukania ust używaj napełnionego kubka. Zamiast kilkunastu litrów, zużyjesz tylko pół litra wody.
  1. Zmień spłuczkę na model z opcją mniejszego spłukiwania. Właściwy dobór zbiornika WC pozwoli na zachowanie higieny przy minimalnym zużyciu wody. Do spłukania miski toaletowej w technologii Rimless marki Roca wystarczy zaledwie 2 litry wody.
  1. Dokręć lub napraw kapiący kran. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody!
  1. Zmień wszystkie krany na takie, które oszczędzają wodę. W starym kranie możesz zainstalować perlator – rodzaj sitka o drobnych oczkach, które napowietrza wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy. Jeśli jednak nie chcesz poprzestać na półśrodkach, najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie baterii Atlas firmy Roca która dzięki zastosowaniu innowacyjnego perlatora zmniejsza zużycie wody do 1,32 litra na minutę, bez utraty komfortu korzystania z silnego strumienia.
  1. W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni. Aby oczyścić twarz i dłonie, woda nie musi tryskać, wystarczy jak płynie spokojnym strumieniem. Jeśli w czasie mycia zbierzesz wodę w umywalce, możesz ją później wykorzystać do namoczenia poplamionej odzieży przed praniem.
  1. Używaj jednouchwytowych baterii. Baterie Roca wyposażone w systemy ECODISC oraz Eco-Click pozwolą na ograniczenie wypływu ciepłej wody oraz kontrolę jej ilości. Dzięki tym rozwiązaniom szybciej ustawisz pożądaną temperaturę niż kiedy kręcisz dwoma kurkami.
  1. Nie zmywaj pod bieżącą wodą. Napełnij jedną komorę zlewu wodą z płynem i w niej umyj naczynia. Płucz w drugiej komorze lub pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  1. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne. Jeśli będziesz stosować się do tej zasady, zyskasz sporą oszczędność w porównaniu do prania czy zmywania ręcznego. Jeśli kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną urządzenia ale także na to, czy posiada ono ECO programy skracające proces mycia lub prania, oraz zmniejszające zużycie wody.
  1. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Pełna wanna to nawet 180 litrów wody. Minuta odkręconego prysznica to około 10 litrów. Pięciominutowy prysznic pozwoli zaoszczędzić nawet 2/3 zużywanej wody. Rozważ również zainstalowanie prysznicowej baterii termostatycznej firmy Roca wyposażonej w system Quick Reaction, który ułatwia i przyspiesza ustawienie odpowiedniej temperatury wody.
  1. Nie wylewaj wody jeśli może ona zostać ponownie wykorzystana. Wodę po gotowaniu można wykorzystać do podlewania roślin, a wodę z kąpieli do mycia samochodu.

Gdy tylko możesz, zawsze przetwarzaj wodę. Pamiętaj o tym, by nigdy nie wylewać niepotrzebnie wody, jeśli można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu. Potrzeba dużo wody, by spłukać odpady, które osadziły się w zlewie. Znacznie lepszym wyjściem będzie wyrzucenie ich do kosza lub specjalnego pojemnika na kompostownik.

 

12

MAJ

2020

802

razy

czytano

36/43

mpwikporeba.pl

Najnowsze aktualności

Zdjęcie:

Galeria zdjęć

Zdjęcie:
Zdjęcie: Zgłoszenie znalezienia zwierzęcia.
Zdjęcie:
Zdjęcie:

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Ukryj moduł.